Kompleksowa ochrona informacji niejawnych jaką zapewniają rozwiązania Data Loss Prevention (DLP) to w tej chwili najskuteczniejsza metoda na szeroko pojęty phising czy inne zagrożenia w sieci. Próby wyłudzenia poświadczeń i celowane ataki na organizacje mogą doprowadzić do poważnych w skutkach wycieków danych. Wzrost świadomości cybersecurity użytkowników oraz administratorów IT w parze ze sprawdzonymi zabezpieczeniami pomoże zapobiec niebezpiecznym sytuacjom mogącym naruszyć stabilność twojego biznesu.

Informacja to pieniądze, pieniądze to informacja

Nie ma chyba bardziej znanego tytułu dla menadżerów i trenerów niż „Sztuka Wojny” autorstwa Sun Tzu. Ten starożytny traktat przeżywa obecnie swoją drugą młodość. Stał się prawdziwą biblią dla wielu zarządców w korporacyjnym biznesie. Te niecałe sto stron, które wyszło spod pióra jednego z największych starożytnych myślicieli Dalekiego Wschodu jest opracowywane na niezliczoną liczbę sposobów. Jedna z tez zawarta w „Sztuce Wojny” znajduje też odzwierciedlenie w kwestii bezpieczeństwa teleinformatycznego.

„Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach” – dlaczego akurat ten cytat oddaje obecny stan ochrony informacji niejawnych? Każda informacja handlowa, dane kontrahentów, stan magazynu, tajemnica przedsiębiorstwa czy kwalifikacje specjalistów są bardzo wartościowymi danymi. Pożytek z nich może czerpać nie tylko konkurencja, ale cyberprzestępcy, którzy wchodząc w ich posiadanie oczekują w zamian okupu. O tym, że informacje niejawne należy chronić wie praktycznie każdy. Niestety pomyłki, nieświadomość swoich czynów i postaci ataków z zewnątrz to zjawiska zdarzające się w wielu firmach niemal codziennie.

Użytkownik najsłabszym ogniwem organizacji

Niezmiennie od wielu lat, bez względu na branże, wielkość przedsiębiorstwa, to użytkownicy są najbardziej podatni na cyberataki. Przekazywanie haseł, kodów weryfikacji wieloskładnikowej czy zapisywanie ich na kartkach (sic!) to zjawiska występujące dziś, a nie w latach 90-tych XX wieku. W tym przypadku dużą rolę odgrywają specjaliści IT, którzy muszą uświadamiać użytkowników. Jednak fundamentem jest wykorzystywanie i wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń.

Microsoft w swojej ofercie może pochwalić się wieloma usługami w zakresie cybersecurity. Jedną z nich jest Data Loss Prevention. Jego zadaniem jest przeciwdziałanie wyciekom ważnych dla organizacji danych. Stopień ich ważności może różnić się w zależności od organizacji, lecz są takie, które zawsze do nich zaliczają się np. dane osobowe. Jak działa DLP w chmurze Microsoft? Przykładowo rozwiązania te są w stanie wykryć użycie numeru karty kredytowej czy numer pesel w pliku PDF. Ustawienia mogą być dopasowane też do organizacji i wykrywać unikalne numery klientów czy faktur. DLP działa w ochronie informacji niejawnych w mailach, przestrzeni współdzielonej SharePoint czy osobistym repozytorium danych jakim jest OneDrive.

Rozwiązania klasy DLP w praktyce

Możliwości DLP do ochrony danych niejawnych pomagają ustrzec się zarówno przed atakami od wewnątrz, jak i przypadkowym wyciekom danych poza organizację. Pozwala to na zwiększenie wydajności pracowników w ich codziennej pracy. W jakich sytuacjach rozwiązania klasy DLP są niezastąpione? Umożliwiają szybką identyfikację plików wrażliwych. Pomagają też w tworzeniu reguł i uprawnień dla pracowników przy pracy z danymi wrażliwymi. Monitoring aktywności użytkowników oraz działanie całego systemu jest łatwy w kontroli zarówno z perspektywy pracownika, jak i administratora.

Rozszerzeniem mechanizmu DLP jest Endpoint DLP. W tym przypadku jesteśmy w stanie monitorować i zapobiegać wyciekom danych na stacjach roboczych. Wymaga to odpowiedniego zarządzania urządzeniami przy wykorzystaniu Microsoft Intune. W zależności od wykonywanej operacji użytkownik może zostać poinformowany o ryzyku wycieku danych lub odgórnie zablokowany przez administratora. Wśród akcji, które są kontrolowane można wymienić m.in. drukowanie czy kopiowanie plików z informacjami niejawnymi na nośnik USB, usługę chmurową, zasób sieciowy. Z perspektywy administratora IT dostępny jest bogaty podgląd wbudowanego raportowania.

DLP jako skuteczna ochrona informacji niejawnych:

  • Analizuj zachowania użytkowników – w jaki sposób pracują, co drukują, do czego wykorzystywane są firmowe urządzenia i programy oraz z jakich stron internetowych korzystają. Stosując DLP w chmurze Microsoft z łatwością poznasz odpowiedzi na te pytania.
  • Zabezpieczenie przed wyciekiem danych – możesz zablokować możliwość wysyłania ważnych danych firmowych, tj. danych osobowych, know how, danych kadrowo-płacowych poza organizację.
  • Identyfikuj oraz kontroluj potencjalne zagrożenia – monitoruj przepływ wrażliwych danych wewnątrz organizacji oraz śledź na bieżąco, krok po kroku wszystkie operacje wykonywane na nich.
  • Wykryj źródła przecieku – z łatwością ograniczysz szkody i wprowadzisz niezbędne środki zaradcze. Ucz się na błędach, ten sam wyciek danych drugi raz na pewno się nie wydarzy.
  • Spełniaj wymogi RODO – bądź w zgodzie z obowiązującymi wytycznym dotyczącymi ochrony danych. Skutecznie wdrażaj polityki bezpieczeństwa w odniesieniu przetwarzanych danych. Tym samym unikniesz wysokich kar pieniężnych za niespełnianie postanowień GDPR.
  • Przeprowadź samodzielny audyt – DLP pozwoli ci na dokładny przegląd firmowej sieci pod kątem potencjalnych podatności.

Jak możemy zapewnić ci skuteczną ochronę przed utratą poufnych danych?

Rozwiązania DLP to kolejny element kompletnej infrastruktury bezpieczeństwa danych Microsoft. To doskonałe uzupełnienie zabezpieczeń tożsamości (Identity Protection) oraz urządzeń (Microsoft Defender ATP). Wiemy jak zadbać o bezpieczeństwo niejawnych informacji w twojej organizacji. Wspólnie zabezpieczymy wrażliwe dane przed opuszczeniem firmowej sieci. Zyskasz wgląd w aktywności wszystkich pracowników na służbowych urządzeniach. Zacznijmy od rozmowy i przeprowadzeniu wnikliwego audytu bezpieczeństwa.

Masz pytania w tym temacie?

Chętnie dzielimy się wiedzą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług Supremo oraz rozwiązań chmurowych firmy Microsoft, skontaktuj się z nami. Odpowiemy z chęcią na wszystkie Twoje pytania, również podczas video spotkania.