Każda informacja handlowa, dane kontrahentów, stan magazynu, tajemnica przedsiębiorstwa czy kwalifikacje specjalistów są bardzo wartościowymi danymi. Pożytek z nich może czerpać nie tylko konkurencja, ale cyberprzestępcy, którzy wchodząc w ich posiadanie oczekują czegoś w zamian. Wzrost świadomości cybersecurity użytkowników oraz administratorów IT w parze ze sprawdzonymi zabezpieczeniami pomoże zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.
Kompleksową ochronę informacji niejawnych zapewniają rozwiązania Data Loss Prevention (DLP). Bez względu na branże czy wielkość przedsiębiorstwa, to właśnie użytkownicy są najbardziej podatni na cyberataki. Przekazywanie haseł, kodów weryfikacji wieloskładnikowej czy zapisywanie ich na kartkach to zjawiska występujące dziś, a nie w latach 90-tych XX wieku!
W tym przypadku dużą rolę odgrywa IT, którzy muszą uświadamiać użytkowników. Jednak fundamentem jest wykorzystywanie i wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń. DLP jest w stanie zapobiec wyciekom, jak np. użycie numeru karty kredytowej czy numer pesel w pliku PDF. Ustawienia mogą być dopasowane też do organizacji i wykrywać unikalne numery klientów czy faktur.
Warto zadbać o systematyczny monitoring aktywności użytkowników oraz działania całego systemu. Kontrola za sprawą DLP jest prosta zarówno z perspektywy pracownika, jak i administratora. To doskonałe uzupełnienie zabezpieczeń tożsamości (Identity Protection) oraz urządzeń (Microsoft Defender ATP).
Kolejnym rozszerzeniem DLP jest Endpoint. Pomaga w odpowiednim zarządzaniu urządzeniami przy wykorzystaniu Microsoft Intune. W zależności od wykonywanej operacji użytkownik może zostać poinformowany o ryzyku wycieku danych lub odgórnie zablokowany przez administratora. Drukowanie czy kopiowanie plików z informacjami niejawnymi na nośnik USB, czy zasób sieciowy może podlegać kontroli. Z perspektywy administratora IT dostępny jest bogaty podgląd wbudowanego raportowania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług Supremo oraz rozwiązań chmurowych Microsoft, skontaktuj się z nami.